تاریخ :1399/04/21 9:11 AM
ریشه بی‌حجابی و بی‌بندوباری در جامعه چیست؟/ تخریب خانواده و جامعه با سلاح بی‌حجابی
حجاب تنها یک پوشش نیست؛ بلکه فرهنگ و هویتی برخاسته از فطرت پاک بشری است.

حجت الاسلام و المسلمین احمد بصیری مشاور و کارشناس مذهبی، در خصوص جایگاه زن و تاثیرگذاری فردی و اجتماعی زنان در جامعه، اظهار کرد: جایگاه زن از بدو ظهور آدم تا امروز نقشی بی‌بدیل و غیر قابل انکار است. اگر زن در مسیر هدایت و رشد و تعالی قرار بگیرد، قاعدتاً تأثیرگذاری‌اش در نظام تربیتی به مراتب بالاتر از رسالت یک مرد در حوزه تربیت است. در این باره قرآن کریم زنان را به دو دسته تقسیم می‌کند. دسته اول، زنانی که در جهت رشد و تعالی حرکت می‌کنند ودوم، زنانی که در جهت سقوط انسان‌ها قدم بر می‌دارند.

ریشه بی حجابی و بی بندباری در جامعه چیست؟/تخریب خانواده و جامعه با سلاح بی حجابی
دشمن پوشش زنان در جوامع اسلامی را هدف قرار داده است

وی درخصوص نشانه‌گیری معاندین به سمت پوشش زنان در جامعه اسلامی، بیان کرد: غرب این موضوع را می‌داند که اگر زن از مسیر اصلی و فطرت پاک الهی اش دور شود، ابزار بسیار مهمی در جهت انحراف جامعه به دست می آید و جامعه از وضعیت تعادل خود خارج می‌شود. به عبارت دیگر حذف حجاب یا ایجاد برهنگی،  می‌تواند افراد را در مسیر مسحور شدن قرار دهد و فکر‌ها و اندیشه‌ها را در حد یک نیاز شهوانی مهندسی کند.


بیشتر بخوانید


این کارشناس مذهبی با بیان اینکه جامعه‌ای که در آن زن‌ها به مقوله حجاب به عنوان یک رسالت نگاه کنند، هیچ وقت دچار آسیب نمی‌شود، گفت: فرانتس فانون در کتاب «انقلاب الجزایر» نوشته است «انقلاب الجزایر در پیروزی خود، مدیون چادر سیاه زنان بود». در انقلاب اسلامی کشورمان نیز، مقوله حجاب به عنوان یک سپر در برابر تهاجم‌ فکری و اندیشه‌ای غرب خودنمایی کرد.

ریشه بی حجابی و بی بندباری در جامعه چیست؟/تخریب خانواده و جامعه با سلاح بی حجابی

 هالیوود در جهت خنثی کردن بیداری کشور‌های اسلامی قدم بر می دارد

حجت الاسلام بصیری درباره تأثیرگذاری زنان و دختران در پیشرفت جامعه، بیان کرد: بار‌ها دیده‌ایم که هر قدر پوشیدگی یا به اصطلاح حجاب زنان و دخترانمان بیشتر بوده، تأثیرگذاری آن‌ها در جامعه فردی و‌ اجتماعی هم بیشتر است. امروز در دنیای غرب شاهد هستیم که برای از بین بردن فرهنگ دینی، از زنان بهره‌برداری و برای رسیدن به اهدافشان از ابزار رسانه استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، سینمای هالیوود برای فرونشاندن و خنثی کردن بیداری و پویایی کشور‌های اسلامی، فیلم‌های مستهجن تولید می‌کند؛ فیلم‌هایی که می‌تواند زمینه فکر و اندیشه را از بین ببرد و انسان را مانند یک حیوان در مسیر شهوت قرار دهد.

ریشه بی حجابی و بی بندباری در جامعه چیست؟/تخریب خانواده و جامعه با سلاح بی حجابی

چرا برخی بانوان بر خلاف ارزش انسانی خود حرکت می‌کنند؟

وی درباره اینکه چرا برخی بانوان بر خلاف فطرت و ارزش انسانی خود حرکت می‌کنند، اظهار کرد: چرایی اینکه یک زن در مسیری بر خلاف فطرت و ارزش‌های انسانی حرکت می‌کند را می‌توان در یک اصل روانشناختی با عنوان «ابراز وجود» پیدا کرد. 

حجت‌الاسلام بصیری افزود‌: بانویی که می‌خواهد ابراز وجود کند، وقتی آن را از راه تخصص، هنر، تفکر و اندیشه‌اش به دست نیاورد، تنها وسیله‌ای که می‌تواند به واسطه آن خودش را عرضه کند و به دیگران نشان دهد، بدن مادی‌اش است. اگر این بانو به یک تعهد و تخصص برسد، دیگر نیازی نمی‌بیند که با زیبایی‌ خود ابراز وجود کند. 

ریشه بی حجابی و بی بندباری در جامعه چیست؟/تخریب خانواده و جامعه با سلاح بی حجابی

راه درمان بدحجابی و بی‌حجابی

وی درخصوص راه درمان این معضل اجتماعی تصریح کرد: خود شخص ابتدا باید به این باور برسد که به جای پرداختن به حداقل اشتراکات بین موجودات، می‌توان به مرتبه‌ای از زیبایی دست پیدا کرد که ماندگاری بیشتری دارد. در این مسیر خود شخص باید متوجه شود که استفاده از زیبایی و جمال ظاهری، ابزاری است که مورد سوء استفاده دیگران قرار می‌گیرد. ولی در حوزه تخصص و تعهد دیگر آن زن به عنوان ابزار دیده نمی‌شود.

این سخنران و کارشناس مذهبی درباره سوء استفاده دشمنان از بانوان بیان کرد: دنیای غرب و معاندین می‌دانند که بخش عمده جامعه ما بانوان هستند که نقش مهمی هم در پیشبرد اهداف متعالی دارند. آنها به خوبی می دانند که با خارج کردن زنان از محیط حیا و خانواده، می‌توانند به ما لطمه بزنند و سیاست‌های شوم و استعماری خودشان را پیاده کنند.


بیشتر بخوانید


وی افزود: متاسفانه شاهد هستیم افرادی که تمام همّ و غمّشان نوع پوشش و آرایش است، دچار یک فقر ذاتی هستند؛ فقری که از نداشتن تخصص، هنر و باور‌های انسانی نشأت می‌گیرد و دشمن از همین بستر برای جایگزینی فرهنگ شیطانی به جای فرهنگ الهی بهره می‌برد. دشمنان ما برای رسیدن به اهداف خود از ظرفیت بالای بانوان به خاطر احساساتی که در آن‌هاست، استفاده می‌کنند؛ زنی که زیبایی‌های خود را دارد، اگر مورد توجه قرار نگیرد دستاویز شیطان می‌شود.

ریشه بی حجابی و بی بندباری در جامعه چیست؟/تخریب خانواده و جامعه با سلاح بی حجابی

بی‌حجابی به مرور اعتقاد و باور افراد را از بین می‌برد

حجت الاسلام بصیری در واکنش به اینکه حجاب و رعایت پوشش ظاهری ربطی به باطن و قلب افراد ندارد، گفت: نوع نگاه افراد به مرور زمان با تغییر پوشش، عوض می شود. بعضی مواقع می‌بینیم نوع پوشش فرد تغییر کرده اما هنوز باور فرد ثابت است، اما به مرور زمان اعتقادات او نیز رنگ می‌بازد و نتیجه‌اش می‌شود، بی‌هویتی و نزدیک شدن به اهداف شومی که دشمن در سر دارد.

وی در ادامه گفت: وقتی در زنان و دختران هویتی وجود نداشته باشد تا در تعارض با فرهنگ‌های دیگر آن را نشان دهند، اعتماد به نفس و هویت اصیل خود را از دست می دهند. در چنین شرایطی از بدحجابی برای ابراز وجود استفاده می شود و به فرهنگ ملی و دینی جامعه ما ضربه وارد می شود. اگر آن خودباوری و تخصص در بانوان شکل بگیرد، همه‌چیز درست می‌شود.

ریشه بی حجابی و بی بندباری در جامعه چیست؟/تخریب خانواده و جامعه با سلاح بی حجابی

نقش رسانه‌ها در اصلاح بی‌حجابی و بدحجابی در جامعه

وی عوامل اصلاح این فرهنگ مخرب را تشریح کرد و گفت: رسانه‌ها و فیلم‌های نمایشی در اصلاح این مسیر تأثیرگذار هستند. فیلم‌ها و سریال‌هایی که در شبکه خانگی درست می‌شود که متاسفانه هیچ نظارتی بر روی آن‌ها نیست و خواسته و ناخواسته در مسیر برنامه معاندین قدم بر می دارند، با کمی تغییر می‌توانند به فرهنگ سازی درست در جامعه ما کمک کنند. پس باید رسانه‌ها و مراکز فرهنگی را به خط کرد.

این مشاور و کارشناس مذهبی در پایان گفت: این واقعیت تلخ را می‌شود با یک مهندسی دقیق به ویژه در حوزه رسانه به حداقل رساند؛ اما ابتدا باید تخصص، باور و تعهد را در بانوان تقویت کرد. سیستم آموزشی هم باید به این موضوع بپردازد؛ خصوصاً از مرحله دبستان. وقتی دختران را در این مرحله حساس رها کنیم و برنامه خاصی برای آن‌ها ایجاد نکنیم، دیگر نمی‌توان به جهت‌دهی آن‌ها در دانشگاه امیدوار بود.

انتهای پیام/