دوشنبه 26 مهر 1400 - Monday, October 18, 2021
تاریخ :1394/08/25 8:18 AM
جشن 100 ساله شکرگزاری خرمن در میاندورود + تصاویر
جشن شکرگزاری یکی از آیین دیرینه روستای اسرم بخش مرکزی میاندورود است که همه‌ساله با حضور پرشور مردم برگزار می‎شود.به گزارش بصیرآنلاین، جشن شکرگزاری یکی از رسوم دیرینه‎ای است که مردم روستای اسرم آن را از نیاکان خود به ارث برده‌اند و همه‌ساله با پایان برداشت محصولات کشاورزی، به دامان طبیعت رفته و این مراسم را برگزار می‎کنند.

 

 

حضور گسترده مردم از شهرهای دور و نزدیک، به‌خوبی گویای پای‎بند بودن افراد به عقاید مذهبی است که موجب می‎شود همه با اتحاد و برادری در کنار یک سفره قرار گیرند.

 

 

افراد در این مراسم با پخت غداهای متنوع از مهمانان این جشن میزبانی می‎کنند و هر خانواده از مردم برای دعوت صرف ناهار استقبال کرده که این امر نشان از حفظ آداب مهمان‎نوازی در این روستا است.

 

 

جمع شدن خانواده‎ها از مرد و زن، پیر و جوان و محبت و گرمی که بین افراد وجود دارد، ارزش والای نهاد خانواده را به‎خوبی به نمایش گذاشته که یکی از موارد قابل توجه این جشن است.

 

 

جشن خرمن در این روستا یکی از سنت‌های دیرینه‎ای است که از چندین سال قبل در بین اهالی روستای اسرم بخش مرکزی میاندورود رواج دارد که اوایل فصل پاییز در جوار امام‎زاده سیدحمزه (ع) با حضور پرشور مردم برگزار می‎شود.

 

 

مردم با قرار گرفتن در کنار قبور درگذشتگان خود و قرائت فاتحه برای شادی روح اموات، از مهمانان به صرف ناهار پذیرایی می‎کنند.

یکی از اهالی روستای اسرم در گفت‎وگو با فارس، درباره قدمت این آیین کهن، اظهار کرد: جشن شکرگزاری از بیش از 100 سال قبل در این روستا رواج دارد و همچنان با گذشت زمان به حضور مردم افزوده‎تر می‎شود.

 

 

محمد فغانی بیان کرد: امام‎زاده سیدحمزه (ع) از نوادگان امام حسن مجتبی (ع) است که تلاش‎های فراوانی برای تبلیغ دین اسلام انجام داد و مردم همه‌ساله با حضور در کنار بارگاه آن بزرگوار، جشن خرمن را برگزار می‎کنند.

وی به حضور گسترده مردم در این جشن اشاره کرد و ادامه داد: مردم یک روز را به‎عنوان جشن خرمن در کنار قبور درگذشتگان خود رفته و این آیین زیبا را به نمایش می‌گذارند.

 

 

این شهروند میاندورودی به دیدار اقوام و بستگان در این جشن تأکید کرد و گفت: دیدار از اقوام و صله‎رحم یکی از سنت‎های پسندیده‎ای است که همه‌ساله با پایان برداشت محصولات کشاورزی در بین مردم این روستا رواج دارد.

فغانی به حضور افراد از شهرهای اطراف به این مکان یاد کرد و افزود: از زمانی که به یاد دارم، مردان و زنان از اقصی نقاط مازندران و شهرهای کشور در این جشن حضور پیدا می‎کنند که بیان‌گر قدمت طولانی این آیین و مهمان‎نوازی مردم اسرم است.

 

 

به گزارش فارس، مردم این روستا با پخت غذاهای متنوع از مهمانان این جشن پذیرایی کرده و حتی از افرادی که از شهرهای هم‎جوار به این جشن حضور پیدا کردند، استقبال گسترده‎ای می‎کنند.

در این مراسم غذاهای نذری بین مردم توزیع می‎شود و رسم مردم این روستا بر این است که جشن خرمن سپاس‎گزاری از نعمت‎های بیکران خداوند است که پس از برداشت محصول بر خود واجب دانسته و به آن عمل می‎کنند.

 

 

این مراسم در گذشته‎ها در در ماه‎های دی و آذر برگزار می‎شد اما به‌دلیل شرایط جوی به آبان ماه موکول شد.

این افراد معتقد هستند که طعام دادن در بین افراد و زنده نگه داشتن این آیین دیرینه، موجب سلامتی و شادابی خانواده می‌شود و بر این اساس هر ساله این مراسم با شور خاصی و پررنگ‎تر از سال‎های گذشته برگزار می‎شود.

=============

گزارش از سمیه اکبری

نرم‌افزار اندرویدی مودم‌یار - ModemYar
مرکز خیریه نگهداری معلولین ذهنی نوشیروانی بابل
محک، موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان
شرکت دانش بنیان ابررایانه طبرستان abarsoft.ir
محل تبلیغات شما
نظرات شما
+ نظردهید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به بصیرآنلاین می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright © 2021 BasirOnline website.
All rights reserved. Reproduction is permitted by referring to the source.